2017-ben az Építészeti Nívódíjat a gyulai Almásy-kastély felújításában résztvevő építészek, kivitelezők, közreműködők érdemelték ki. Az értékelés során külön kiemelték a bádogos és tetőfedő munkákat készítő Győri Árpád bádogos mestert.
Ebből az alkalomból beszélgettünk a mesterrel. Kérdéseink a munka előzményeire, körülményeire, a szakmai nehézségére, a kivitelezés érdekességeire vonatkoztak.
Győri Árpád elmondta, hogy bár az Ő tanult szakmája a bádogosság, mégis elvállalta a tetőfedő és az ácsmunkák javítását, valamint a tetőfedő munkákat is. Így lehetett ezt a meglehetősen bonyolult, nem mindennapi szakmai kihívásokat jelentő feladatot egységként kezelni, tökéletes munkát végezni.
Ennek érdekében csapatával együtt részt vett a kékesfekete síkpala fedési anyagot gyártó és forgalmazó CREATON célirányos, kifejezetten erre a feladatra koncentráló ingyenes szakmai továbbképzésén - melynek lehetősége minden szakember előtt nyitva áll konkrét projekt esetében -, ahol minden részletre kiterjedő ismereteket szereztek az alkalmazott termékről, annak felhasználási módjairól, szakmai különlegességeiről.
A fővállalkozóval régi korrekt munkakapcsolata volt, így keresték meg e különleges feladattal is.
A munkát 2013-ban készítették elő. A bontást 2014 áprilisában kezdték meg és ez év decemberében fejezték be. A kastélyon 8-18 fős váltakozó létszámú szakemberekből álló munkacsapat dolgozott.
A kastély ácsszerkezete szerencsére megfelelő állapotban volt, csak kisebb javításokra, cserékre volt szükség. Megmaradhatott a korabeli deszkázat is. Kivéve az épületegyüttes oldalszárnyát, itt a szerkezet teljes cseréjére volt szükség.
Szükséges volt azonban a napjaink technikai színvonalának megfelelő rétegrend kialakítása. Ennek megfelelően alkalmaztak CREATON UNO fóliázást, 50x50 mm-es ellenlécezést és 30x50 mm-es lécezést.
A feladat igényes bádogos munkát igényelt, melyet bevonatos galambszürke titáncink lemezzel készítettek.
A pozitív élek fedése eredetileg kúpozással készült volna, de Győri Árpád javaslatára az elegánsabb, finomabb lemezelt élképzés mellett döntöttek.
Nem mindennapi feladat volt az íves manzárdtető kialakítása sem. Itt 200 méter íves szaruzatot kellett elkészíteni a tökéletes fedési kép érdekében.
Felületi hófogást alkalmaztak, egyedi kampós hófogók alkalmazásával. Az egyes palák biztonságos felhelyezése rögzítőkampók segítségével történt.
Az eresz oldali beszellőzés síklemezből hajlított ereszhálóval, a gerinc oldali kivezetés pedig az ellenléc megemelésével és vonal menti szellőzőlemezzel történt.
A központi kupola patinásított titáncink pikkelyfedéssel készült, rejtett vápával.
Az egyedi vízgyűjtő edényeket díszműbádogos mester készítette, nagy szakértelemmel.
A villámvédelem megoldása rejtett módon, a szívócsúcsok láthatóságával történt.
Győri Árpád mester elmondta, hogy számára az Almásy-kastély fedéséhez, bádogozásához hasonló munkák kedvesek igazán, ahol a nem szokványos megoldások kihívásokat jelentenek, ahol kamatoztathatja az évtizedek alatt összegyűjtött szakmai tapasztalatait, a régi idők mestereitől ellesett, megtanult szakmai fogásokat.
Sokat tanult az utóbbi időkben készített számos templom fedéséből is, ahol tankönyvekből nem megtanulható megoldásokkal találkozott.
Alkotó együttműködést tapasztalt a kastély felújítása során mind a tervezők, mind a gyártók és a társszakmák képviselői részéről.
A fedési anyag gyártója nevében mi is gratulálunk az értékes szakmai elismeréshez és kívánjuk a jövőben sok hasonló nívós feladat adódjon munkái között!