Balassagyarmaton 1904-ben, az egykori Scitovszky úton épült az Aninger család - Aninger László kereskedő, földbirtokos, ügyvédi kamarai tag és felesége Pongrácz Jolán – szecessziós villaépülete. Az Aninger család a XVIII. században betelepített ősi német polgárcsaládok egyike volt. Tagjaik közt országgyűlési és városi képviselők, virilis urak és köztiszteletben álló kereskedők, földmívesek voltak.
Az egykori vármegye központ patinás középületeitől érkezve a tisztviselő telepi paloták kezdő és elsőként felépült épülete. A Palóc liget bejáratánál, átmenetet képez a Múzeum, az országzászló, valamint az említett villaépületek között. A villaépület gyönyörű természeti környezetben, már a liget zöldjében áll, elkerítetlenül.
A II. világháborút követően a villa helyiségeiből szintenként több bérlakást alakítottak ki, ekkor a külső megjelenését is érintő beavatkozások is születtek (tetőfelépítmény, tetőablak, előtető, stb. építése).
A család utolsó unokája méltatlan körülmények közt a lepusztult házban élt rendszerváltáskor bekövetkezett haláláig. Napjainkban több éve lakatlan az épület. A délnyugati sarok könnyező házigomba fertőzését a tulajdonos önkormányzat megszüntette, de mind a homlokzat, mind a tetőszerkezet és fedés tekintetében indokolt volt az állagmegóvó munkák elvégzése.
Balassagyarmat városvezetésének régóta terveiben szerepelt az épület komplex felújítása és hasznosítása. A Palóc Múzeum fenntartóival benyújtott turisztikai pályázatok (Nógrád Identitás Ház céljára) azonban tartaléklistára kerültek. Ezen komplex felújítás, átalakítás forráshiány miatt napjainkig nem valósulhatott meg. Az épület állaga romlott.
A tulajdonos önkormányzat 2019. évi döntése értelmében önerős beruházásaként megkezdődött az életveszélyessé váló tető, a bádogozás, a nyílászárók felújítása/cseréje, illetve a homlokzat felújítása. Az Aninger-ház e munkák eredményeként 2020. őszétől – megújult külső megjelenésével - újra méltó részét képezi Balassagyarmat XIX.-XX. századi patinás épületekkel teli városképének.
A tervezés során alapkövetelmény volt a komplex fejlesztési koncepció ütemezett megvalósíthatósága, - a ház architektúráját messzemenőkig alapul véve - a stílustörő átépítések megszüntetése, megjelenésében, szellemiségében a villaépület eredeti állapot szerinti rekonstrukciója.
A helyreállítás az eredeti szerkezeteket, nyílászárókat ahol lehetséges volt megőrizve, illetve a stílusidegen ablakokat az eredetieknek megfelelően újakra cserélve, a homlokzat architektúrájában a szecessziós villaépület eredeti stíluselemeit felhasználva készült.
A fedés cseréje során az archív litográfiákon, képeslapokon fellelhető fedés megjelenéséhez közeli, egyenes vágású CREATON RÓNA Egyenesvágású hornyolt agyagcserépre és CREATON RUSTICO hornyolt kúpcserépre esett a választás. Visszafogott és letisztult megjelenésével az új fedés nyugodt hatású tetősíkokat eredményezett.
Fontos megemlíteni, hogy kiemelt jelentőséggel bírt a déli homlokzatot díszítő, időközben szinte teljesen megsemmisült Ipoly-parti bukolikus jelenetet ábrázoló gipszstukkó dombormű időtálló, beton anyaghasználat melletti újrakészítése is. Az eredeti pontos másaként megalkotott új dombormű Petró György Horváth Endre-díjas helyi szobrászművész munkáját dicséri.
Építtető: Balassagyarmat Város Önkormányzata
Kivitelező: Matheux Kft.
Tervező: Nógrád Design Kft,
Építész tervezők: Karaba Tamás és Bednanics Márta
Forrás:
arcív fotók: képeslap 1910, 1912
dombormű: Csach Gábor
egyéb épületfotók: Karaba Tamás