Modern lakóépület - népi műemléki ihletettséggel
A szolnoki Tabánban, a Zagyva parton valósult meg az a lakóépület, mely apropóján beszélgettünk Álmosdi Árpád építész tervezővel. Az építési telek Szolnok hagyományos beépítésű városrészében, az úgynevezett Tabánban található. Jellegzetes falusias beépítési terület, földszintes paraszti jellegű épületekkel. A portán is egy ilyen jellegű, három osztatú, tornácos épület állt.
Álmosdi Árpád elmondása szerint az első megbízás ennek a lakóháznak műemléki igényű felújításáról szólt, az eredeti épület szellemiségének megfelelően, de a mai kor igényeit is kielégítve. Ennek megfelelően el is készültek a műemléki tervek, de az építési hatóság nem adta ki az engedélyt, a rendezési tervvel való összeegyeztethetetlenség indokával.
Így a helyzetnek megfelelően a tervezői program is módosult.
A megbízó és az építésztervező között már korábbi munkák során kialakult egy bizalmi kapcsolat, mely nagyban elősegítette, hogy az új épület a tervező elképzeléseinek és a megbízó igényeinek egyaránt megfeleljen.
Álmosdi Árpád hangsúlyozta, mennyire fontos ez a fajta kapcsolat megbízó és tervező között. Gyakorlatilag szabad kezet kapott a terv elkészítése során, a megbízó instrukciói kezelhetők voltak, kikötése annyi volt, hogy az új épület őrizze meg az eredeti paraszti épület hangulatát, emellett jól használható lakóépület legyen.
Ahogy fogalmazott, az ilyen megbízó és megbízás „az építész álma”.
A hagyományos szellemiség mellett a korszerű építéstechnika számos elemét és anyagát alkalmazták. Például többrétegű, átszellőztetett külső főfalak készültek, korszerű nyílászárókat alkalmaztak.
Ugyanakkor a népi épület jellegének megfelelően mestergerendás fafödém készült a földszint felett.
A hagyományos fa ácsszerkezet kiegészült a terasz felett sarokmerev háromszög konzolként működő elemekkel, annak érdekében, hogy a teraszon ne legyenek látszó alátámasztó oszlopok, növelendő a térélményt.
A tervezői munka jóval többet jelentett egy szokásos épületnél, a kiviteli szintű terv nagyszámú részletrajzzal, csomóponttal egészült ki.
Napi szintű tervezői műszaki vezetés mellett történt a kivitelezés. Számos részletmegoldás az építési helyszínen, folyamatos egyeztetés mellett alakult ki.
Sajátos építészi feladat volt a különálló tároló kialakítása. Több funkciót kellett ellátnia, hiszen a tároló funkció mellett utcai kerítés feladata is volt, ugyanakkor szervesen kellett illeszkednie a főépület által alkotott miliőhöz.
Ezt a célt szolgálja a borító deszkázat speciális kialakítása mellett a fedésként működő „zöld tető” is.
A kívánt építészeti hatás szempontjából alapvető fontosságú volt az anyaghasználat. Álmosdi Árpád elmondása szerint a sötét tónusú fa szerkezetek és a fehér falak kontrasztjára alapozta az épület külső megjelenését.
Fontos elem a falazat durva rusztikus kialakítása. Kivitelezése során szembesültek azzal, hogy a látszólag egyszerű technológiának tűnő nagyméretű bontott téglából készült, látszó fugás, dörzsölt, törtfehér felület elkészítése mennyi problémát jelent.
Talán mára hiányzik az a mesterségbeli tudás, amivel elődeink rutinszerűen készítették ezeket a felületeket.
Így többszöri próbálgatással, az alkalmazott anyagok változtatásával sikerült elérni a kívánt hatást.
A hagyományos megjelenés és a korszerű anyagok egyidejű, de jól harmonizáló alkalmazásának szép példája a CREATON DOMINO palaszürke engóbozott cserepének fedési anyagként történő alkalmazása.
Választásának alapvető szempontja volt, hogy szellőző cserepe nem hivalkodó, a felületbe szinte észrevétlenül belesimul, egyszerű fedési rajzolatával jól alkalmazkodik az épület rusztikus szellemiségéhez.
Nem véletlen, hogy a tervezők a CREATON 2015. évi tervezői pályázatán első helyezést értek el.
Az elkészült épület a megbízó teljes elégedettségével találkozott, egy magas építészeti és műszaki minőségű épület valósult meg az egykori népi műemléki épület helyén, találkozva annak szellemiségével.