CREATON ÉPÍTÉSZHALLGATÓI PÁLYÁZAT 2023 –DIMITROV MÁRK VALERIEV PÁLYAMŰVÉNEK BEMUTATÁSA

A „Tradíció és Innováció – Tető az építészetben” építészhallgatói pályázat 2023 I. díját Dimitrov Márk Valeriev (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem) kapta a „Várdomb Kvártély, Szentendre” pályaműért!

Konzulense: Dr. Halmos Balázs egyetemi docens volt.

A hallgatói pályaművet Horváth Sándor Széchenyi díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens gondolatai alapján méltatták.

„Mindig jó a szentendrei Templomdombon sétálni… sok a kötődés. A gyerekeim az ottani általánosba jártak; aztán volt egy jó CD-bár, ahol szombatonként egy kávé vagy egy pohár bor mellett kiváló jazz-t lehetett hallgatni, és ajánlásokat is kapni… ott ismertem meg Lizz Wright, Tony Benett, Nils Landgreen Tommy Emmanuel, és még sok más kiválóság zenéjét. De a fiamnak is ott volt tavaly az esküvője a Preobrazsenszkaja templomban.

Aztán nem messze a Görög utcában a Surányi-fagyizó, amiből ma csak az üzlet létezik. A fagylalt mestere, István, régóta nincs már közöttünk. Mint ahogy az a ház sincs már, melynek foghíj telkén egy kávézó-reggeliző helyet, és ezt kiegészítendő, panzió-wellness épületet álmodott a pályázó. Már az is rég volt, amikor a lányom hasonló vendégváró-vendéglátó, kulturális programoknak helyet adó kávézót vezetett a szomszéd sarkon.

Szóval… sokat jártam ott, megvan a hely szelleme, hangulata. Ezért találónak tartom az épület rendeltetését, és igazán: legyen már ott egy rendes ház!

Várdomb Kvártély, Szentendre

A tervezett beépítés szépen illeszkedik a kacskaringós utcákhoz, jól kezeli a „saroktelek” problematikát. A tömeg és a homlokzat egyszerű, nem akar túltenni a környezetén.

Az Alkotmány utcai szárny kifuttatott oromfala pedig egyedi sarokképzést eredményezett.

A tető, a párkány, a gerinc, illeszkedik a szomszédos, uralkodó eklektikus épülethez. a CREATON KLASSIK nuance vörös engóbozott kettős hódfarkú cserépfedés szerves része a Templomdomb, és az alatta lévő épületek mozgalmas tetőtájképének.

A kialakuló belső udvar ugyan átjárható, de nem hivalkodóan; intim környezetet teremt, amivel igazán kiszolgálhatja a tervezett rendeltetést. Szeretnék mihamarabb egy ilyen helyen kávézni!” -hangzott el a pályázat méltatása során.

Várdomb Kvártély, Szentendre
Várdomb Kvártély, Szentendre

A tervezési feladattal kapcsolatos gondolatait Dimitrov Márk Valeriev is megosztotta velünk:

A szentendrei tetőtáj és városkép

Szentendre varázslatos kisváros, amelynek tetőtáján és építészetén keresztül a múlt idők romantikus hangulata elevenedik meg. A városka egyedi karakterét a barokk és a későbbi stílusok keveredése határozza meg.

Az utcákat meghódító macskaköves járdák és sikátorok mellett magasra törő, színes épületek sorakoznak. A város tetőzetei hullámosak, túlnyomó többségben vörös cseréppel fedettek, melyek ódon, romantikus hangulatot kölcsönöznek neki. A történelmi belváros szűk utcácskáin sétálva felfedezhetjük a régi polgári házak jellegzetes vonásait: díszes kapukat, faragott ablakkereteket és az izgalmas tetőtájat sok macskalépcsővel tarkítva.

Szentendre építészete nem csupán a múltban gyökerezik, hanem a kortárs építőművészet is fontos része. Képzőművészeti galériák, kortárs kiállítóterek és műhelyek színesítik az épített környezetet, hozzájárulva a város kulturális gazdagságához és egyedülálló atmoszférájához.

Várdomb Kvártély, Szentendre

Igények

A választott telek egy igazán kiemelt és egyedi helyen fekszik, a templomdomb tövében éppen a történelmi központ határmezsgyéjén. Ezen a frekventált területen nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő funkció kiválasztásra és az igények helyes felmérésére. A tervezett ház közelében, 3 perces sétatávon belül 6 gimnázium/általános iskola is található, emellett a Pest Megyei Könyvtár és nem mellesleg a főtér és a legfőbb helyi látványosságok túlnyomó többsége. Ennek fényében, a környékbeli, hétköznapos forgalmat kiszolgálva kávézó/reggeliző funkciót terveztem, mely a diákok és oktatók reggeli és munkaidő utáni igényeit elégíteni ki. A hétvégi, nyári, munkaszüneti turisztikai forgalmat pedig a panzió/wellness szolgálná ki. Mindkettő választott tevékenység hiányzik jelenleg a szentendrei belváros életéből és saját tapasztalataim, helyi lakosként, is igazolják szükségességüket.

Várdomb Kvártély, Szentendre

Környezet – kapcsolat

A műemléki környezetet és az utcaképet mindenképpen tiszteletben szerettem volna tartani. Az utcáról látszó, kiemelt homlokzatok arányaiban és formanyelvében illeszkednek a műemléki utcaképbe úgy, hogy nem hamisítja meg a modernségét sem. A sikátorok és a templomdomb felé pedig privátabb, zárt kommunikációt folytat. A tetőtájba magastetővel illeszkedünk, melynek formáját a telek kontúrja adja és a saroktelkes beépítés adottsága. A telken kialakításra kerül, egy új sikátor mely kapcsolódik majd Szentendre zegzugos Templomdobjához és részt vesz a vérkeringésben, valamint invitálja a járókelőket a kávézóba.

Funkció

Az épületben a földszinten egy kávézó kap helyet, az emeleten pedig panzió/vendégház jellegű szobák, melyekhez egy, a pincében elhelyezkedő Wellness is tartozik. Ezek mellett a pince, kávézó alatti részében egy multifunkcionális terem található, mely alkalmas vetítésekre, előadásokra.

Várdomb Kvártély, Szentendre

Tömegformálás

Az épület tömege a telek és az utcaképi adottságok, valamint a funkció szerint alakult. A terepviszonyokból és a szomszédos, védett, épület eresz és gerincmagasságaiból adódott a ház maximális magassága, mely a templomdombot megnyitni és nem elblokkolni hivatott. A tetőtér kihasználhatósága miatt a tető lejtése aszimmetrikus, itt helyezkednek el a szállóvendégek szobái, a külső oldal felé orientálva. A görbe „L” alakú beépítés amellett, hogy a telek adottsága lehetőséget ad egy privát belső udvar kialakítására, melyet a kávézó vendégei is használhatnak, valamint két helyen megnyitva átsurranhatunk az új sikátoron is.

Várdomb Kvártély, Szentendre

Anyaghasználat

A homlokzat hagyományos fehérre vakolt felületű, lábazatára kötésben elhelyezett homokszínű klinkerlap burkolat kerül.

A tetőfedés hagyományos kinézetet adó CREATON KLASSIK Nuance vörös engóbozott hódfarkú cserép, mely jellegében illeszkedik a környéken tetőtájába. Erre a termékre azért esett a választás mert egy elegáns vonalvezetésű, hagyományos formájú, és magas minőségű tetőfedőanyagra volt szükségem, a Nuance vörös engóbozott szín pedig pont a kívánt fényességgel és árnyalattal rendelkezik, jó összhangban áll a vakolt felületekkel, a kiegészítő fém elemekkel és a macskalépcsővel.

A külső nyílászárók egységesen antracit színű tokkal készülnek. Az ablakpárkányok mészkőből készülnek, árnyékolók a belső oldalon lesznek csak, az emeleten, melyek akusztikai funkciót is ellátnak.”

Dimitrov Márk Valeriev, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

Köszönjük Márk és gratulálunk az I. helyezéshez!