CREATON ÉPÍTÉSZPÁLYÁZAT 2023 – Zsuffa Zsolt, Kalmár László, KrOnavetter Péter, Vörös Tamás pályaművének bemutatása

A „Tradíció és Innováció – Tető az építészetben” építészpályázat 2023 épületfelújítás, bővítés, átalakítás kategóriának I. díját Zsuffa Zsolt, Kalmár László, Kronavetter Péter és Vörös Tamás (Zsuffa és Kalmár Építész Műterem) kapta a „Laky Kúria átalakítása, Csömör” pályaműért!

A pályaművet Földes László Ybl-és Pro Architectura díjas építész, a zsűri megbízott elnöke​ méltatta.

Laky Kúria

„A tervezők, borzalmas műszaki állapotban vették át a házat, amit súlyos felázások, potyogó vakolatok, leszakadt ereszcsatornák és eltört műkő elemek jellemeztek.

Laky Kúria
Laky Kúria

A tiszta szerkesztésű neoklasszicista épülethez értő kezekkel nyúltak a tervezők. A bölcsőde funkciót kiszolgáló új térrendszer, tökéletesen illeszkedik a szimmetrikus neoklasszicista épület belsőbe. A térrendszert pince egészíti ki, melynek felújítása egy újabb ütemben készül.

Sikeresnek bizonyult a kúria hátsó homlokzatához illesztett könnyűszerkezetes bővítmény, amely visszafogott pavilonos rendszerével, szerves folytatása a kúria, nagyvonalú, szimmetrikus térrendszerének. A pavilonok között meg tudott maradni két óriási hársfa, ami a tervezés során prioritás volt. A bővítés tömege szerényen meghúzódik az eresz vonala alatt.

A homlokzat külső felújítása, visszafogott színvilágú, ízléses, harmonikus és elegáns. megtisztított

A decens elegancia a belső térben is folytatódik, finom pasztellszínekkel, érzékeny kortárs megoldásokkal. Egy kis minimál art a klasszicista épületben.

Amikor minden ennyire professzionális, akkor szinte természetesnek vesszük, hogy a felújított tető az eresztől a gerincig, hibátlanul lett megvalósítva. A tetőgerinc, a tetőélek,

Mivel az eredti héjalás minden bizonnyal hódfarkú cserépfedés volt, ehhez hasonló karakterű cserepet kerestek a tervezők. Végül a CREATON RÓNA hornyolt tetőcserépre esett a választás, ami egyszeres tetőfedést és korrekt műszaki megoldást biztosít. Az egyenes vágású cserepeket alkalmazott végül a tervező, mivel azoknak „higgadtabb a megjelenése és egy pici kortárs ízt is kölcsönöz a hagyományos megjelenésű tetőnek.”

Összegzésként elmondhatjuk, hogy a tervezők remekül felismerték a neoklasszicista kúria építészeti értékeit, azokat nem próbálták felülírni, hanem inkább azok kidomborítására törekedtek. Mindezt ráadásul biztos kézzel és nagyon ihletetten valósították meg, így nem túlzás azt mondani, hogy európai színvonalú mű született.

Laky Kúria

Gratulálok az alkotóknak a Zsuffa Kalmár Építésziroda teamjének.” -hangzott el a pályázat méltatása során.

A tervezési feladattal kapcsolatos gondolatait a tervezők is megosztották velünk:

„A szabadon álló, klasszicizáló épület a XIX. század második felének első évtizedében épült, az 1860-61-ben készült II. katonai felmérésen már feltűnik. Az egykori szőlőhegy az Óhegy, az 1990-es évekig viszonylag ritkán beépített terület volt. A 19. század közepétől kezdődően felépített házakban nyaranta a pesti „felső középosztály” tagjai töltötték a nyári hónapokat. A ma Laky-kúriának nevezett földszintes épület is présházként és nyaralóként épült. Az első tulajdonos, építtető neve a történeti, levéltári források pusztulása, hiányossága miatt nem ismert. A ház legkorábbi képi ábrázolását egy első világháború előtti fényképezett képeslapról ismerhetjük. A képeslapot Laky Elemér (1888-1947) írta alá (lsd. a borítón), Laky Elemér felesége az ismert operaénekes Krammer Teréz (1868-1934) leánya volt. A helyi hagyomány szerint Krammer Teréz az esküvő után „átadta a kúriát – a mögöttes ’kiserdőben’ lévő szerényebb házba vonult vissza.”

Laky Kúria

A kúria az építési korszaknak megfelelő minőségű szerkezetekkel épült, karbantartása az 1949-es államosítás után viszont erősen hiányosnak volt mondható. Ezután elsősorban belső átalakítások történtek benne, külső szerkezete és megjelenése kifejezetten elhanyagolt volt, utoljára az 1980-as évek közepén esett át a tetőzet és a homlokzat általános felújításon. 

A korábban nagy telken álló épület területéből a rendszerváltás után több részt kiparcelláztak, melyeken társasházak épültek. Az előző évtizedben pedig óvoda létesült a kúria volt előkertjében. A megmaradt terület így is jelentős méretű, ősfákkal gazdagon benőtt, parkosított területként jelenik meg. A települési szinten jelentős értékű épületnek csak kis része volt a felújítás előtti időkig használatban, viszont jó méretű tereivel valódi hasznosításért kiáltott. 

A terület településen belüli pozíciója és az óvoda közelsége, valamint a kúria építészeti, kulturális értékei miatt a tulajdonos önkormányzat 2018-ban az épület felújítása, illetve átépítése mellett döntött. A tervezési program alapján, a belső terek és térkapcsolatok racionalizálásával, az eredeti épülettömeg bővítésével, a mai kor követelményeinek és igényszintjének megfelelő bölcsőde megvalósítását határozták el.

 

A kúria szerkezetében a karbantartás hiánya olyan mértékű állagromlást eredményezett, hogy tetőszerkezete és fafödéme, valamint egyes falszakaszainak elbontása elkerülhetetlen volt.  Az állagvizsgálati szakvélemény alapján a Megbízó az épület részleges bontása és korhű újjáépítése mellett döntött, korszerű szerkezetekkel és műszaki színvonalon. Az átalakítás során a kúria egyedi tömege, a történeti értékkel rendelkező építészeti és szerkezeti elemei megmaradtak.

Laky Kúria
Laky Kúria

A hátsó, bővítmény épületszárny könnyűszerkezetes kialakítással terveztük, a gyors építhetőség, a meglévő koros fák védelme (pl. alapozás) és a szándékoltan a régi háztól eltérő karakter miatt. A korabeli megközelítés irányából nézve hátsó oldalon lévő új épületszárny kialakítása ugyan kortárs karakterű, de visszafogott formálású, új főbejárati pozíciója ellenére sem kíván a helyreállított főépülettel konkurálni. A meglévő, felújított és az új épületrészek összekötésére tervezett üvegezett folyosó pedig áttetszőségével igyekszik vizuálisan eltűnni, viszont a szükséges funkciót kiszolgálni.

A százötven éves kúria eredetileg minden bizonnyal hódfarkú cseréppel fedett épület volt. Az épület felújításakor az eredeti karakterhez hasonló tetőfedést kerestünk, viszont a mai műszaki követelményeknek megfelelő kivitelben. A CREATON RÓNA hornyolt tetőcserép a hódfarkú tetőcserép továbbfejlesztett változata, melynek oldalsó hornyolása biztonságos, egyszeres fedést tesz lehetővé. Az egyszeres fedés kisebb fedési tömeget, így kisebb tartószerkezeti méreteket, tehát takarékosabb kivitelezést eredményez. Ráadásul a RÓNA cserép létezik egyenes vágású kivitelben is - mi is ezt alkalmaztuk, amely egyrészt higgadtabb megjelenést eredményez, mint a hódfarkú változat, és egy pici kortárs ízt is kölcsönöz a hagyományos megjelenésű fedésnek.

Laky Kúria
Laky Kúria

A kúria amellett, hogy helytörténeti jelentőséggel bír, tömege, architektúrája is különleges értéket képvisel Csömör településképében. Az épület gondos újjáépítése és környezetének rendezése, új funkcióval való belakása, ezzel pedig a ház és településrész helyzetbe hozása által, a Laky kúria újra Csömör épített örökségének hangsúlyos elemévé válhatott.”

Laky Kúria

Köszönjük és gratulálunk az épületfelújítás, bővítés, átalakítás kategória I. helyezéséhez!