Katona Szabolcs régi ismerősünk. Szakmai és megbízói körökben eddigi pályafutása, megvalósult munkái alapján méltán elismert ács- és tetőfedő mester.
Ezúttal egy különleges méretű és kialakítású villaszerű lakóépület megvalósításáról, annak körülményeiről kérdeztük.
Interjúnknak aktualitását többek között az is adja, hogy Katona Szabolcs az Épületszigetelők Tetőfedők és Bádogosok Szövetségének (ÉMSZ) 2017 éves pályázatán a magastető szekcióban Nívódíjat érdemelt ki pátyi munkájával.
Korábban a CREATON 2017-es Tetőszépségversenyén az első helyezést nyerte el ugyanezzel az épülettel.
Jellemző rá, hogy nem riad vissza a különleges megoldásokat rejtő, nagy szakértelmet igénylő feladatoktól, ezek a munkák rendszerint megtalálják Őt.
Interjúnk is egy általa korábban kivitelezett kalandpark területén készült, ahol egy 13 méter magas szabadon álló fa oszlop rögzítése közben találtuk csapatával együtt.
De térjünk vissza eredeti témánkra.
A már tervezési fázisban is egyedinek mutatkozó nagyméretű lakóépület ács, tetőfedő és bádogos munkáinak elkészítésére korábbi munkakapcsolatokon keresztül már ismert generál kivitelező vállalkozó adta a megbízást.
Elvárás volt egy anyaghasználatban, a munka színvonalában is magas minőségű tető elkészítése. Ehhez a megbízó gyakorlatilag szabad kezet adott a kivitelezőknek. Az épület és így a tetőszerkezet is az átlagosnál bonyolultabb és lakóépületként szokatlanul nagy méretű.
Katona Szabolcs ajánlására tetőfedő anyagként a CREATON HORTOBÁGY antik engóbozott termékét választották ki.
A munka megkezdése után derült fény néhány tervezési problémára. A mester javaslatára a tetőszerkezet áttervezésre került. Öt szelemensoros, bonyolult ácsszerkezet készült számítógépes tetőtervező program segítségével.
A faanyag leszabása CNC vezérlésű berendezéssel történt.
A nagyfesztávolságú él- és vápaszaruk BSH rétegragasztott technológiával készültek.
A szarufák mérete is szokatlan, 8 X 20 centiméteres gyalult egalizált anyagból alakították ki. Az egységes méretre alakítás valamennyi faanyagnál elkészült.
Hazai viszonyok között alig alkalmazott méretű 7 X 7 centiméteres ellenlécek kerültek fel a CREATON TRIO fóliára. Ezt feltétlenül indokolták a nagy hosszúságú szelemenek, így alakulhattak ki megfelelő keresztmetszetű légrések a héjazat alatt.
A tetőlécek 6 X 4 centiméteres méretűek. Természetesen valamennyi faanyag konzerváló bevonattal ellátott.
A tetőszerkezet kialakítását bonyolította, hogy a taréjgerincek nem vízszintesek, így valamennyi szaruállás más és más méretű, egyedi leszabást igényelt. Az átlagos szarufa tengelytávolság is kevesebb a megszokottól, 74 centiméter.
A nagymennyiségű faanyag (72 m3) építéshelyszíni kezelése külön logisztikai megoldást igényelt, tekintettel arra, hogy ekkora mennyiség helyszíni deponálására nem volt elegendő terület.
A legyártott faanyagot külső telephelyen tárolták és kisebb járművekkel szállították az építési területre. A munkaterület szűkössége miatt a faanyag feladogatása csak kézi erővel volt lehetséges.
A munkaterület átadása mintegy két hónapos csúszással valósult meg. Így történhetett, hogy a nem kifejezetten tetőfedésre alkalmas téli időszakban is dolgozni kellett az ács és tetőfedő csapatnak.
Megesett, hogy a vasbakok belefagytak a vasbeton lemezszerkezeten összegyűlt vízbe, olvadáskor pedig lyukat kellett fúrni a födémbe, hogy levezessék a vizet.
Az élek bevágása -4 fokos hidegben történt. A vizesvágóba a vizet villanybojlerrel melegítették, a cserepezésnél pedig gázolajos hőlégfúvókkal tették elviselhetővé a munkakörnyezetet.
A kitartás, munka és a kreativitásnak köszönhetően a kezdeti csúszást az építkezés befejezéséig sikeresen behozták.
A kivitelezés során a CREATON tartozékrendszerének alkalmazására nagy hangsúlyt fektettek. Szerencsére ebben a megbízóban jó partnerre találtak. Így fokozott gondot fordíthattak a felületi hófogásra, az élek és gerincek szakszerű kialakítására, az eresz oldali szellőzőlevegő ki- és bevezetésére.
A bevonatos fémlemez munkákat szintén Katona Szabolcs és munkatársai készítették.
A tervező és a megrendelő a kert díszének szánta a fedett beülőt, amely lefedése szintén feladata volt a tetőfedő csapatnak.
A munka megkezdésekor derültek ki a súlyos építőmesteri hiányosságok. Az eredetileg ötszögűként elképzelt alaprajzú szerkezetről a tető leesett volna, így menet közben kellett átalakítani tízszögletűre, ennek összes következményével. Például a már elkészült talpszelemen tőcsavarozást újra kellett készíteni.
A teljes ács és tetőfedő munka végül 96 nap alatt 4 fő alkotó közreműködésével készült el, az építtető teljes megelégedettségét is kivívva.
Megállapíthatjuk, hogy a munka magas színvonala, a szakszerű kreativitás alapján a kapott díjak teljes mértékben megérdemeltek.