LENKEY TÁBORNOK SZÜLŐHÁZA

Lenkey tábornok műemlék szülőháza, Eger belvárosában, a Kováts János utca 2 szám (HRSZ: 4635) alatt a Széchenyi utca és a Kováts János utca zártsorú, utcavonalon álló saroktelkén áll.

2015-ös állapot:

Lenkey tábornok háza

A telek kialakulásának története és a birtoklástörténete a 18. század elejéig vezethető vissza. Az épület a 18. század végétől két helyrajzi számon szerepelt a telekkönyvekben, sokszor cserélt gazdát. Az „L” alakú, földszintes barokk épület két – talán erre időszakonként kettéosztott tulajdonláshoz köthető – eltérő traktusmélységű és térlefedési rendszerű része egységes tagolási rendszerű homlokzat mögött található.

A tulajdonosi adatsorok alapján a belső tér eltérő traktusmélységű és térlefedési rendszerű részeinek egységes homlokzati architektúra mögött történt egyesítése talán egy 1795-ben vagy ez előtt, Kiss Pál birtoklása idején bekövetkezett átalakítás során jöhetett létre. Talán a két épület egykori önálló használatára utal a Széchenyi utcai harmadik ablaktengely mögötti, hevederekkel szakaszolt, háromszakaszos csehsüveg boltozatos térsor, mely talán kapualjként szolgálhatta eredetileg az egykor önálló Széchenyi utcai épületrészt. A két épület egységes homlokzat mögött történt egyesítését követően, a későbbi külön tulajdonlások idején feltehetőleg a Kovács utcai kapun át közelíthették meg mindkét külön lakrészt.

2018-2023-as állapot:

Lenkey tábornok háza

Az épület délkeleti sarokhelyiségében az 1920-as évek táján utcai portálokkal, üzlethelyiséget alakítottak ki. Az épület a II. világháború után romlásnak indult. Az ingatlan 2014 végéig magántulajdonban volt, felújítás és karbantartás hosszú ideje nem történt, így rendkívül rossz műszaki állapotban vásárolta meg Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata. Az ingatlan azóta 2023-ig üresen állt.

Lenkey tábornok háza

A Grafit 37 Építész Iroda Kft. tervezői múltja 2015-ig tekint vissza. 2015-16-ban elkészítettük a műemlék épület – Lenkey tábornok szülőháza – örökségvédelmi terveit. Az alapvető építészeti koncepció az volt, hogy a teljes ingatlan rekonstrukciója valósuljon meg úgy, hogy a történeti állapot – történeti nyílászárószerkezet és járószint – is visszaállítható legyen amennyiben lehetséges és funkcionálisan is jól működő épület jöjjön létre.

Lenkey tábornok háza
Szent Rozália templom

A belső udvarról – melyet közösségi térként alakítottunk ki – nyíló fogadóteret az egykori „lopott tornác”-ból terveztük, ahonnan a boltozatos közösségi terek közelíthetők meg. A síkfödémes helyiségekből alakítottuk ki a közösségi vizesblokkokat, a személyzeti- és gépészeti helyiségeket. Az átalakítási és felújítási munkákat az építéstörténeti dokumentációval, festő-, kő-, fa-, fémrestaurátori helyreállítási javaslatokkal, a statikai szakvéleménnyel és a só- és faldiagnosztikai szakvéleménnyel összhangban terveztük.

A CREATON Tradíció és Innováció – tető az építészetben 2016 pályázaton különdíjat nyertünk.

A beruházás sajnos nem valósult meg, így az épület műszaki állapota tovább romlott. 2018-ban az utcai homlokzatról a vakolatot el kellett távolítani, balesetveszély miatt.

2022-ben immár a Dobó István Vármúzeumtól kaptuk az új megbízást annak ismeretében, hogy a beruházás megvalósul úgy, hogy a restaurátori munkák is elkészülhetnek.

Lenkey tábornok háza

Az alapvető koncepció természetesen nem változott. Az épület teljeskörű felülvizsgálatát követően készítettük el az örökségvédelmi és kiviteli terveket, mely a Szabadság háza és Lenkey János és a 48-asok emlékezete című állandó kiállításnak ad otthont 2024. március 01-től.

Lenkey tábornok háza

A beruházás heti rendszerességű tervezői művezetéssel szinte rekordidő alatt készült el. Szerencsés helyzet volt, hogy az építtető egyszemélyben az üzemeltető is.

Lenkey tábornok háza

A Dobó István Vármúzeum nevében Dr. Ringert Csaba igazgató a Heves Vármegyei Építész Kamara „Kulturális Környezetért” nívódíj adományozására javasolta a környezet alakításának, értékmegőrzésének kimagasló tervezői és tervezői művezetői tevékenységéért.

A nívódíjat, a szakmai kamara döntése alapján 2024-ben nyertük el.

Grafit 37 Építész Iroda Kft.

  • Kelemen Tamásné
    építész vezető tervező
    Europa Nostra díj 2009
    HMÉK nívódíj 2009; 2024
    Creaton Tradíció és Innováció különdíj 2016
  • Balogh Zsolt
    társtervező építészmérnök
    Creaton Tradíció és Innováció különdíj 2016
    HMÉK nívódíj 2024

Stáblista:

Építészet: 
Grafit 37 Építész Iroda Kft .                                             
Kelemen Tamásné          építész vezető tervező       É1-10-0109
Balogh Zsolt                    építész társtervező             É10-0207

Statika:
Nagy Sándor                   statikus tervező                   T 10-0029

Épületvillamosság:     
Kovács László                 villamosmérnök                    V1-10-0339

Épületgépészet:           
Holló István                      épületgépész mérnök         G-10-0135

Tűzvédelem:                 
Deli Gábor                        építész tűzvédelmi szakértő

Viziközmű létesítmények:                                         
Berecz András                 építőmérnök                         KÉ-T, VZ-T 10-0467

Só és nedvességdiagnosztikai:
dr. Kakasy László            műemléki épületdiagnosztikai szakértő

Építéstörténeti tudományos dokumentáció:
Csomortány Levente     művészettörténész

Farestaurátor:
Somos Tamás                  faszobrász-restaurátor művész

Fémrestaurátor:
Németh Gábor                fémműves tervező restaurátor szakértő

Festő restaurátor:
Fodor Edina                     okl. festő-restaurátor

Kőrestaurátor:
Ludányi Gábor                kőszobrász-restaurátor művész

Lenkey tábornok háza